Gazeta Podatkowa nr 52 (1718) z dnia 29.06.2020
Praca a przeliczenie emerytury kapitałowej
W związku z osiągnięciem wieku emerytalnego od kwietnia 2020 r. nabyłam prawo do emerytury powszechnej. Wraz z nią ZUS przyznał mi okresową emeryturę kapitałową. Parę dni temu podjęłam zatrudnienie w ramach umowy o pracę. Czy moja praca wpłynie na wysokość emerytury kapitałowej?
TAK. Wysokość okresowej emerytury kapitałowej ulega ponownemu ustaleniu, jeżeli po dniu, od którego przyznano taką emeryturę, emeryt podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Przeliczenie takiej emerytury możliwe jest po złożeniu stosownego wniosku przez emeryta, osobę upoważnioną przez emeryta lub pełnomocnika świadczeniobiorcy. Przy czym, ponowne ustalenie wysokości okresowej emerytury kapitałowej następuje na wniosek zgłoszony:
- nie wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego lub
- po ustaniu ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.
Wysokość przeliczonej okresowej emerytury kapitałowej stanowić będzie iloraz kwoty środków zapisanych na subkoncie w ZUS na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym zostanie zgłoszony wniosek o ponowne ustalenie wysokości tej emerytury i średniego dalszego trwania życia ustalonego w miesiącach dla wieku emeryta w dniu, w którym zgłosił wniosek o przeliczenie okresowej emerytury kapitałowej, zgodnie z tablicami obowiązującymi w tym dniu. Jeżeli w wyniku ponownego ustalenia wysokości okresowej emerytury kapitałowej kwota świadczenia jest niższa niż dotychczas pobierana, okresową emeryturę kapitałową wypłaca się w dotychczasowej wysokości. Kwestie te reguluje art. 24 i art. 25 ustawy o emeryturach kapitałowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 926).
Warto dodać, że oprócz możliwości ponownego ustalenia wysokości okresowej emerytury kapitałowej Czytelniczka będzie mogła przeliczyć również powszechną emeryturę. Podobnie jak przy okresowej emeryturze kapitałowej sposobność taka wynika z podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, po przyznaniu emerytury powszechnej. Jej przeliczenie odbywa się na zasadach określonych w art. 108 ustawy emerytalnej, a więc również na wniosek emeryta. Do przeliczenia obu tych świadczeń wystarczy jednak jeden wniosek. Można do tego celu wykorzystać formularz ERPO - Wniosek o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego. W myśl bowiem art. 25 ust. 2 ustawy o emeryturach kapitałowych, złożenie wniosku o ponowne ustalenie wysokości okresowej emerytury kapitałowej oznacza jednocześnie złożenie wniosku o ponowne ustalenie wysokości emerytury z FUS w trybie art. 108 ustawy emerytalnej. Natomiast zgodnie z dyspozycją art. 108 ust. 2a ustawy emerytalnej, złożenie przez członka otwartego funduszu emerytalnego wniosku o ponowne ustalenie wysokości emerytury powszechnej oznacza jednocześnie złożenie wniosku o ponowne ustalenie wysokości okresowej emerytury kapitałowej w trybie art. 25 ustawy o emeryturach kapitałowych.
www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|