Gazeta Podatkowa nr 10 (947) z dnia 4.02.2013
Zmniejszenie przyszłej emerytury
Czy pobieranie wcześniej świadczenia emerytalnego ma wpływ na wysokość otrzymywanej po osiągnięciu wieku emerytalnego emerytury? Znajoma twierdzi, że od kwoty wyliczonej emerytury jest potrącany jakiś procent w związku z pobieranym wcześniej świadczeniem. Czy to prawda?
Problem, jaki pojawił się w pytaniu, dotyczy najprawdopodobniej zmian w przepisach emerytalnych, które weszły w życie z początkiem 2013 r., za sprawą ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r. poz. 637), zwanej dalej ustawą nowelizującą. Regulacja ta przewiduje przede wszystkim stopniowe podwyższanie powszechnego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do jednakowego poziomu 67 lat. Przy czym dotyczy to kobiet urodzonych po 31 grudnia 1952 r. oraz mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 r.
Kalkulator wieku emerytalnego znajduje się na stronie internetowej naszego Wydawnictwa: www.gofin.pl.
Ustawa nowelizująca wprowadza także możliwość pobierania częściowej emerytury po ukończeniu wieku 62 lat w przypadku kobiet lub 65 lat w przypadku mężczyzn i udokumentowaniu odpowiednio 35 lub 40 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Świadczenie to stanowi 50% kwoty emerytury, jaką otrzymałby ubezpieczony, gdyby ukończył powszechny wiek emerytalny, obliczonej zgodnie z art. 26 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.), zwanej dalej ustawą emerytalną. Będzie ona waloryzowana analogicznie jak inne świadczenia wypłacane z FUS, jednak nie ulega podwyższeniu do kwoty najniższej emerytury.
Skorzystanie z częściowej emerytury będzie jednak miało swoje odzwierciedlenie w wysokości przyszłej emerytury przyznawanej wraz z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Każda bowiem pobrana z tego tytułu kwota odpowiednio zmniejszy wysokość emerytury powszechnej, ustalanej na tzw. nowych zasadach.
W świetle art. 26 ustawy emerytalnej, powszechna emerytura stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy jej obliczenia, tj. kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego, przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego.
Jednakże w przypadku osoby, która miała ustalone prawo do emerytury częściowej, nie będą uwzględniane kwoty zwiększeń składek na ubezpieczenie emerytalne oraz kapitału początkowego, uzyskanych w wyniku waloryzacji kwartalnej, przeprowadzonej w celu obliczenia emerytury częściowej.
Ponadto, jeżeli ubezpieczony pobrał emeryturę na podstawie przepisów art. 26b, 46, 50, 50a, 50e, 184 ustawy emerytalnej lub art. 88 ustawy Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. nr 97, poz. 674, ze zm.), podstawę obliczenia emerytury powszechnej pomniejsza się o kwotę stanowiącą sumę kwot pobranych emerytur w wysokości przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dotyczy to również ubezpieczonych, którzy pobrali emeryturę górniczą.
www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|