Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 11 (341) z dnia 1.06.2013
Doliczenie stażu pracy do emerytury tylko na wniosek osoby zainteresowanej
Pracodawca raz na pół roku wystawia zaświadczenia potwierdzające zatrudnienie dla pracujących emerytów i wysyła je do ZUS. Czy na podstawie zaświadczeń złożonych przez zakład pracy ZUS dolicza przepracowany staż?
Nie, stosowny wniosek powinien złożyć emeryt (art. 109 ust. 1 ustawy emerytalnej).
Na podstawie przepisów art. 113 ustawy emerytalnej emerytura lub renta z tytułu niezdolności do pracy może zostać przeliczona poprzez uwzględnienie dodatkowych okresów składkowych i nieskładkowych. Oznacza to, że zatrudniony emeryt lub rencista może wnioskować do ZUS o uwzględnienie przepracowanego okresu i podwyższenie pobieranego świadczenia. Wniosek taki może złożyć po każdym zakończonym kwartale kalendarzowym, jeżeli nadal pozostaje w ubezpieczeniu. W przypadku gdy ubezpieczenie (zatrudnienie) ustało, wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia może być zgłoszony w każdym czasie.
Postępowanie w sprawie doliczenia stażu pracy ZUS wszczyna na podstawie wniosku osoby zainteresowanej, za wyjątkiem sytuacji, w których przepisy ustawy przewidują wszczęcie postępowania z urzędu. Wniosek w sprawie świadczeń może zgłosić także pełnomocnik, w tym przedstawiciel ustawowy lub opiekun prawny, a w określonych przypadkach opiekun faktyczny. W przypadku, gdy przy dokonywaniu czynności przez ZUS osoba zainteresowana, mająca pełną zdolność do czynności prawnych nie może złożyć podpisu, podpis ten składa inna upoważniona osoba. Tak stanowi § 3 ust. 1, § 7 ust. 1 oraz § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (Dz. U. nr 237, poz. 1412).
Ważne: Nie ma podstaw prawnych do tego, aby dokument przedłożony przez osoby nieuprawnione do zgłaszania wniosku o doliczenie stażu, w tym również przez zakład pracy, został zakwalifikowany jako wniosek złożony przez osobę zainteresowaną. |
Przedłożony przez płatnika składek (zakład pracy) dokument, potwierdzający:
- wysokość przychodu osiągniętego w danym roku kalendarzowym,
- zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (ZUS Rp-7),
- okresy składkowe i nieskładkowe,
albo inny dokument, który ma wpływ na wysokość świadczenia, może stanowić środek dowodowy, uzasadniający rozpoznanie żądania osoby uprawnionej do zgłoszenia wniosku.
W sytuacji, gdy zakład pracy złoży taki dokument, wówczas ZUS informuje emeryta lub rencistę o jego wpływie oraz o możliwości zgłoszenia stosownego wniosku. Dodatkowo informuje również o tym, jakie dane powinien zawierać wniosek oraz, że za datę jego zgłoszenia uważa się datę złożenia wniosku bezpośrednio w ZUS lub datę jego nadania za pośrednictwem przedsiębiorcy uprawnionego do wykonywania działalności pocztowej w obrocie krajowym lub zagranicznym.
Prawidłowo zgłoszony wniosek o przeliczenie wysokości świadczenia powinien zawierać: imię i nazwisko, adres zamieszkania i adres do korespondencji, wskazanie żądania, którego dotyczy wniosek, numer świadczenia lub numer sprawy, wskazanie organu, który ustalił prawo do świadczenia lub który je wypłaca, podpis osoby zainteresowanej lub upoważnionej.
Dopiero na wniosek zgłoszony przez zainteresowanego ZUS może przystąpić do przeliczenia wysokości świadczenia. Przy czym świadczenie podlega ponownemu ustaleniu nie wcześniej niż od pierwszego dnia miesiąca, w którym wniosek został zgłoszony przez osobę uprawnioną.
Przykład |
W lutym 2013 r. płatnik składek wysłał do ZUS zaświadczenie potwierdzające wysokość osiągniętego przez pracownika przychodu w 2012 r. Zaświadczenie zawierało również potwierdzenie zatrudnienia od 1 stycznia do 31 grudnia 2012 r. Do zaświadczenia zakład pracy nie dołączył wniosku pracownika, zatem nie zostało zakwalifikowane jako wniosek w sprawie ponownego ustalenia wysokości świadczenia.
ZUS dokonał rozliczenia przychodu za 2012 r., ponieważ złożenie informacji o wysokości przychodu za poprzedni rok kalendarzowy należy do obowiązków zakładu pracy. Ponadto wysłał do osoby zainteresowanej pisemną informację, że płatnik składek przedłożył zaświadczenie, które może stanowić podstawę do doliczenia okresów składkowych i nieskładkowych, pod warunkiem zgłoszenia wniosku przez zainteresowanego. ZUS poinformował również w jakiej formie powinien być zgłoszony wniosek i jaką datę uznaje za datę zgłoszenia wniosku.
Emeryt uzupełnił dokumentację w dniu 8 maja 2013 r., ZUS przeliczył wysokość emerytury od 1 maja 2013 r.
www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
31.10.2024 (czwartek)
12.11.2024 (wtorek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|