Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 18 (348) z dnia 10.09.2013
Wypłata emerytur częściowych
Co to jest emerytura częściowa i kto będzie mógł przejść na taką emeryturę?
Zasady uzyskania uprawnień do emerytury częściowej, ustalania jej wysokości oraz wypłaty określają przepisy art. 26b ustawy emerytalnej w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 r.
Emerytura częściowa przysługuje ubezpieczonym, którzy nie ukończyli wieku emerytalnego i spełnili łącznie następujące warunki:
- kobieta osiągnęła co najmniej 62 lata i posiada co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy,
- mężczyzna osiągnął co najmniej 65 lat i posiada co najmniej 40-letni okres składkowy i nieskładkowy.
Oznacza to, że na emeryturę częściową może przejść kobieta urodzona po 31 grudnia 1958 r. oraz mężczyzna urodzony po 31 grudnia 1948 r., jeżeli spełnią warunki dotyczące wieku i stażu ubezpieczeniowego. Zatem pierwsza emerytura częściowa może być przyznana po 31 grudnia 2013 r., bowiem wówczas mężczyźni urodzeni po 31 grudnia 1948 r. osiągną 65 lat. W przypadku zaś kobiet pierwsze takie świadczenia będą przyznawane dopiero od 2021 r. Wówczas to kobiety urodzone po 31 grudnia 1958 r. ukończą 62 lata, a więc wiek umożliwiający im uzyskanie emerytury częściowej.
Ważne: W celu uzyskania uprawnień do emerytury częściowej ubezpieczony będący pracownikiem nie musi rozwiązywać stosunku pracy. |
Wysokość emerytury częściowej będzie ustalana w taki sam sposób jak obecnie obliczane są emerytury przyznawane na nowych zasadach, czyli poprzez podzielenie podstawy obliczenia przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę częściową.
Podstawę obliczenia tej emerytury stanowi suma kwoty zwaloryzowanego kapitału początkowego i kwoty zwaloryzowanych składek emerytalnych, zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego do końca miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury częściowej. Średnie dalsze trwanie życia ustala się na podstawie tablic ogłaszanych przez Prezesa GUS raz w roku na okres od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku kalendarzowego. Z tak ustalonej wysokości emerytury następnie należy obliczyć 50% i dopiero ta kwota będzie stanowiła emeryturę częściową. Emerytura częściowa nie podlega podwyższeniu do kwoty najniższej emerytury. Ponadto emerytura ta nie podlega zawieszeniu ani zmniejszeniu z tytułu osiągania przychodów - bez względu na ich źródło. Zatem każdy, kto nabędzie prawo do tego świadczenia, będzie mógł zarobkować bez ograniczeń.
Należy jednak zaznaczyć, że wypłata emerytury częściowej będzie powodowała zmniejszenie podstawy obliczenia emerytury przysługującej ze względu na wiek. Oznacza to, że podstawa obliczenia emerytury powszechnej zostanie pomniejszona o kwotę stanowiącą sumę kwot pobranych emerytur w wysokości przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Tak stanowi art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej.
Po osiągnięciu przez osobę uprawnioną do emerytury częściowej wieku emerytalnego obowiązującego dla danej osoby oraz po rozwiązaniu stosunku pracy w przypadku osoby będącej pracownikiem, emerytura częściowa podlega zamianie na emeryturę ze względu na wiek. Zamiany dokonuje się na wniosek ubezpieczonego. Jeżeli taki wniosek nie zostanie złożony, możliwa jest wypłata emerytury częściowej również po osiągnięciu wieku emerytalnego.
www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|