Gazeta Podatkowa nr 82 (1019) z dnia 14.10.2013
Prawo do emerytury bez rozwiązania stosunku pracy
Pod koniec bieżącego roku spełnię warunki konieczne do uzyskania wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w warunkach szczególnych. Mam zamiar pracować jeszcze do końca następnego roku. Czy nadal obowiązuje przepis, według którego, aby nabyć uprawnienia do tego świadczenia, należy rozwiązać stosunek pracy?
NIE. Ze wskazanych przez Czytelnika danych domniemać można, iż będzie on ubiegał się o wcześniejszą emeryturę w oparciu o art. 184 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną. Przyznanie prawa do tej emerytury nie jest uzależnione od rozwiązania stosunku pracy. Uprawnienia do tego świadczenia uznaje się za spełnione po udokumentowaniu odpowiedniego okresu składkowego i nieskładkowego, w tym okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach, ukończeniu przewidzianego wieku oraz nieprzystąpieniu do ofe lub złożeniu stosownego wniosku o przekazanie zgromadzonych środków.
Przyznane prawo do wcześniejszej emerytury ulegnie jednak zawieszeniu.
W myśl art. 103a ustawy emerytalnej prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego.
Czytelnik nie musi więc rozwiązywać stosunku pracy, jednak dopóki tego nie uczyni, organ rentowy nie uruchomi wypłaty przyznanej emerytury.
www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|