Gazeta Podatkowa nr 98 (1035) z dnia 9.12.2013
Od 2014 r. do otrzymania emerytury minimalnej konieczny dłuższy staż pracy
Tworząc przepisy o emeryturach i rentach ustawodawca zapewnił świadczeniobiorcom wypłatę przyznawanych im świadczeń nie niższych niż w określonej kwocie minimalnej. Zasada ta nie dotyczy jednak wszystkich nabywających prawo do emerytury, lecz jedynie tych, którzy spełnią wymagane w przepisach kryterium dotyczące posiadanego okresu składkowego i nieskładkowego.
Dotychczas warunkiem otrzymania emerytury nie mniejszej niż najniższa emerytura był staż pracy wynoszący 20 lat dla kobiet oraz 25 lat dla mężczyzn. Taki stan prawny obowiązuje jednak jedynie do końca 2013 r. Od stycznia 2014 r., aby uzyskać emeryturę minimalną, trzeba będzie wykazać się już dłuższym okresem pracy. Zmianą tą objęte zostały kobiety urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r.
Uzyskanie prawa do emerytury przez osoby urodzone po 1948 r. nie jest związane z udowodnieniem określonego stażu pracy. Ubezpieczonym tym przysługuje bowiem emerytura po osiągnięciu przez nich stosownego wieku emerytalnego, ustalanego indywidualnie w zależności od daty urodzenia danej osoby. Przed nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z FUS, zwanej ustawą emerytalną, polegającej na stopniowym wydłużeniu wieku emerytalnego - jeśli z faktycznych obliczeń miesięczna emerytura byłaby niższa od określonej najniższej emerytury - gwarantowane było odpowiednie jej podwyższenie, o ile mężczyzna posiadał okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 25 lat, a kobieta - co najmniej 20 lat.
Według aktualnie obowiązujących przepisów nie wszystkie kobiety legitymujące się takim stażem będą mogły liczyć na otrzymanie świadczenia minimalnego. Wraz z wydłużeniem powszechnego wieku emerytalnego zmienił się bowiem także w ich przypadku okres składkowy i nieskładkowy uprawniający do otrzymania minimalnej emerytury.
Stanowi o tym art. 87 ustawy emerytalnej. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku gdy emerytura przysługująca z FUS ustalona jako równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia (tj. suma składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego i kapitału początkowego odpowiednio zwaloryzowanych) przez średnie dalsze trwanie życia, łącznie z okresową emeryturą kapitałową albo dożywotnią emeryturą kapitałową, jest niższa niż kwota gwarantowana, emeryturę przysługującą z FUS podwyższa się w taki sposób, aby suma tych świadczeń nie była niższa od kwoty świadczenia minimalnego. Zasada ta obowiązuje pod warunkiem, że ubezpieczony osiągnął obowiązujący go wiek emerytalny i ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 25 lat. Z tym że w przypadku kobiet, wymagany staż ubezpieczeniowy powiększany będzie sukcesywnie poczynając od przyszłego roku i wyniesie:
- 21 lat - od 1 stycznia 2014 r.,
- 22 lata - od 1 stycznia 2016 r.,
- 23 lata - od 1 stycznia 2018 r.,
- 24 lata - od 1 stycznia 2020 r.,
- 25 lat - od 1 stycznia 2022 r.
www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|