Gazeta Podatkowa nr 101 (1038) z dnia 19.12.2013
Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych w stażu emerytalnym
Z powodu likwidacji stanowiska pracy w czerwcu br. zostałem zwolniony z pracy. Przez okres 3 miesięcy pobierałem zasiek dla bezrobotnych, po czym ponownie podjąłem zatrudnienie. Czy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych zostanie mi zaliczony do uprawnień emerytalnych?
TAK. Okresy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w wysokości określonej w przepisach o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu są okresami składkowymi. Wynika to z art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440), zwanej ustawą emerytalną. Ponadto zgodnie z dyspozycją art. 79 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2013 r. poz. 674 ze zm.) okresy pobierania zasiłku wlicza się do okresów składkowych w rozumieniu przepisów emerytalnych.
Jeśli więc Czytelnik będzie ubiegał się o emeryturę obliczoną na tzw. starych zasadach, 3-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych będzie mu zaliczony jako okres składkowy. Przypomnijmy, iż zarówno prawo, jak i wysokość tego świadczenia uzależnione zostały m.in. od długości okresu składkowego oraz nieskładkowego. Emerytura wynosi bowiem:
- 24% kwoty bazowej,
- po 1,3% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych,
- po 0,7% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych.
Przy czym okresy składkowe i nieskładkowe ustala się z uwzględnieniem pełnych miesięcy (art. 53 ust. 1-2 ustawy emerytalnej).
Okresy nieskładkowe uwzględnia się w wymiarze nieprzekraczającym jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych.
Przy ubieganiu się o emeryturę obliczoną na tzw. nowych zasadach nie ma kryterium podziału okresów. Prawo do niej uzależnione jest od osiągnięcia minimalnego wieku emerytalnego oraz udowodnienia jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia. Wysokość tego świadczenia zależna jest m.in. od zgromadzonych składek na ubezpieczenie emerytalne. Stanowi ona równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy jej obliczenia przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi, w jakim ubezpieczony przechodzi na emeryturę (art. 26 ust. 1 ustawy emerytalnej).
Podstawę obliczenia emerytury stanowi kwota:
- zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury oraz
- zwaloryzowanego kapitału początkowego.
Średnie dalsze trwanie życia, wspólne dla kobiet i mężczyzn, wyrażone w miesiącach dla wieku ubezpieczonego - ogłasza corocznie Prezes GUS w formie komunikatu. Tablice trwania życia stanowią podstawę do obliczenia emerytur ustalanych na wnioski zgłoszone od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku kalendarzowego.
Składki na ubezpieczenie emerytalne za okres pobierania przez Czytelnika zasiłku dla bezrobotnych zostały odnotowane na jego indywidualnym koncie ubezpieczeniowym i niewątpliwie wpłyną na wysokość przyszłej emerytury.
www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|