Gazeta Podatkowa nr 39 (1080) z dnia 15.05.2014
Wypłata emerytury opiekunowi faktycznemu
Moja sąsiadka jest osobą samotną. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy trzykrotnie przebywała w szpitalu, w związku z czym nie mogła odebrać emerytury, którą próbował doręczyć jej listonosz. ZUS wypłacił ponownie zaległe świadczenia, ale trochę to trwało, a w tym czasie sąsiadka była bez środków do życia. Z uwagi na obecny stan jej zdrowia sprawuję nad nią faktyczną opiekę, reguluję zobowiązania wynikające z bieżących opłat. Listonosz nie chce jednak wypłacać mi emerytury sąsiadki. Czy jest jakaś możliwość, abym mogła odbierać należność z ZUS?
TAK. W razie konieczności ustanowienia dla osoby uprawnionej do emerytury lub renty opiekuna prawnego, do czasu jego ustanowienia świadczenia mogą być wypłacane osobie sprawującej faktyczną opiekę nad taką osobą (emerytem lub rencistą). Osoba, do rąk której wypłaca się świadczenie emerytalno-rentowe jako opiekunowi faktycznemu, zobowiązana jest do poinformowania organu rentowego o zajściu okoliczności powodujących:
- ustanie lub zawieszenie prawa do świadczenia albo
- wstrzymanie wypłaty świadczenia w całości lub w części.
Gdy dojdzie do pobrania przez opiekuna faktycznego świadczenia nienależnego, zostanie on zobowiązany do jego zwrotu. O wszystkich wskazanych okolicznościach organ rentowy ma obowiązek pouczyć sprawującego faktyczną opiekę. Tak stanowi art. 136b ust. 1 ustawy emerytalnej.
Wypłata świadczenia osobie sprawującej faktyczną opiekę nad emerytem lub rencistą jest realizowana w oparciu o jego oświadczenie o sprawowaniu tej opieki. Przy czym oświadczenie musi zostać potwierdzone przez organ, który z racji wykonywanych zadań posiada informacje dotyczące sprawowania opieki. Organem takim jest m.in. kierownik powiatowego centrum pomocy rodzinie lub kierownik ośrodka pomocy społecznej (art. 136b ust. 2 ustawy emerytalnej).
Jak wskazano, istnieje więc możliwość pobierania przez Czytelniczkę świadczenia emerytalnego należnego sąsiadce, po złożeniu organowi rentowemu potwierdzonego przez właściwy organ oświadczenia o sprawowaniu opieki.
Warto zaznaczyć, iż ustawodawca nie ograniczył czasu związanego z wypłatą świadczeń opiekunom faktycznym. Po spełnieniu więc formalności przez Czytelniczkę emerytura sąsiadki będzie jej wypłacana przez organ rentowy do czasu zajścia okoliczności mających wpływ na prawo do tego świadczenia albo ustanowienia opiekuna prawnego. Warto zaznaczyć, że wymagane oświadczenie może być sporządzone nawet odręcznie. Ustawodawca nie przewidział bowiem szczególnej jego formy.
www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|