Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (366) z dnia 10.06.2014
Osobom, które kontynuowały zatrudnienie po osiągnięciu wieku emerytalnego ZUS może jeszcze korzystnie ustalić emeryturę
Od 2009 r. mam ustalone prawo do wcześniejszej emerytury. Ponieważ nie zrezygnowałem z zatrudnienia, wypłata świadczenia została zawieszona. W styczniu br. ukończyłem wiek emerytalny i w najbliższym czasie planuję rozwiązać stosunek pracy. Jak zostanie obliczona moja emerytura skoro nadal pracowałem po ukończeniu wieku emerytalnego? Czy może zostać ustalona według nowych zasad?
Tak, emerytura może zostać obliczona według nowych zasad. Zgodnie z art. 55 ustawy emerytalnej, dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r., które mimo ukończenia wieku emerytalnego kontynuują zatrudnienie i wystąpią z wnioskiem o emeryturę po 31 grudnia 2008 r., wysokość ich świadczenia zostanie obliczona w oparciu o art. 26 ustawy emerytalnej (czyli według nowych zasad).
ZUS stał na stanowisku, że wniosek zgłaszany po 2008 r. powinien być pierwszym wnioskiem o emeryturę. Jednak w wyniku uchwały Sądu Najwyższego z dnia 4 lipca 2013 r., sygn. akt II UZP 4/13 interpretacja w tym zakresie uległa zmianie. Zatem osoby, które przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, w związku z ukończeniem wieku emerytalnego, miały przyznane prawo do wcześniejszej emerytury i kontynuowały zatrudnienie mogą mieć obliczoną emeryturę na podstawie art. 26 w związku z art. 55 ustawy emerytalnej. Wymagane jest jednak, aby osoba zainteresowana nie pobrała wcześniejszej emerytury nawet za jeden miesiąc.
Obliczenia emerytury według nowych zasad ZUS może dokonać tylko na wniosek osoby zainteresowanej.
Przy ustalaniu prawa do emerytury w myśl przepisów art. 55 ustawy emerytalnej bez znaczenia pozostaje, jak długo wnioskodawca podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym po osiągnięciu wieku emerytalnego. Nie ma znaczenia również czy osoba zainteresowana w dniu zgłoszenia wniosku nadal podlegała tym ubezpieczeniom.
Przykład |
W 2009 r. ZUS przyznał prawo do wcześniejszej emerytury 61-letniemu mężczyźnie. Z uwagi na to, że wnioskodawca nie rozwiązał stosunku pracy i nadal pracował, jego świadczenie zostało zawieszone. Dodatkowo złożył oświadczenie, że osiągane przychody przekraczają 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
W lutym 2014 r. zainteresowany osiągnął wiek emerytalny, a w maju 2014 r. rozwiązał stosunek pracy. Następnie zgłosił wniosek o podjęcie wypłaty emerytury oraz ustalenie jej wysokości w oparciu o art. 26 w związku z art. 55 ustawy emerytalnej. ZUS ustali wysokość emerytury według nowych zasad i podejmie wypłatę korzystniejszego świadczenia.
Z uwagi na brak jednoznacznych przepisów wskazujących jak traktować wcześniej przyznaną emeryturę oraz kolejne orzeczenia Sądu Najwyższego (mówiące nawet o możliwości pobierania wcześniejszej emerytury), osoba urodzona przed 1 stycznia 1949 r., która miała ustalone prawo do wcześniejszej emerytury, jest w korzystniejszej sytuacji niż osoba urodzona po 31 grudnia 1948 r. Chodzi tutaj o treść art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej, który nakazuje pomniejszenie podstawy obliczenia emerytury przyznawanej po ukończeniu wieku emerytalnego o wypłacone kwoty wcześniejszej emerytury. Przepisy ustawy emerytalnej w chwili obecnej nie przewidują konieczności pomniejszania podstawy obliczenia emerytury o kwoty pobranych emerytur w stosunku do ubezpieczonych urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.
W celu usunięcia nierównego traktowania emerytów podjęte zostały prace legislacyjne nad zmianą treści art. 55 ustawy emerytalnej (mogą one wejść w życie już w niedługim czasie).
www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
31.10.2024 (czwartek)
12.11.2024 (wtorek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|