Gazeta Podatkowa nr 58 (1099) z dnia 21.07.2014
Emerytura wcześniejsza czy pomostowa?
Urodziłem się w 1954 r. i mam przepracowane 25 lat pracy, w tym do 1999 r. 15 lat w szczególnych warunkach. Chcę złożyć wniosek o emeryturę z tytułu pracy w warunkach szczególnych. W ZUS polecono mi wypełnienie druku Rp-1E. Słyszałem coś o emeryturze pomostowej. Może powinienem wystąpić z wnioskiem na innym druku, np. Rp-1Epom? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 836531)
Urodzonym po 31 grudnia 1948 r. przysługuje tzw. wcześniejsza emerytura, jeśli w dniu 1 stycznia 1999 r. osiągnęli:
- okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, co do zasady w wymiarze 15 lat oraz
- okres składkowy i nieskładkowy wynoszący w przypadku kobiet - 20 lat, a w przypadku mężczyzn - 25 lat.
Omawiane świadczenie przysługuje w wieku niższym niż 60 lat - dla kobiet i 65 lat - dla mężczyzn, a więc co do zasady od ukończenia 55 lat - przez kobiety i 60 lat - przez mężczyzn. Kolejnym z istotnych warunków otrzymania wcześniejszej emerytury jest nieprzystąpienie do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenie wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w ofe, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa.
Osiągnięcie przez osoby ubezpieczone wieku emerytalnego w 2014 r. będzie powodowało obliczenie wysokości wcześniejszej emerytury w:
- 20% według starych zasad oraz
- 80% według nowych zasad,
pod warunkiem jednak, iż ubezpieczony nie pobrał świadczenia emerytalnego choćby za jeden miesiąc na podstawie art. 46 i 50 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440 ze zm.). Ponadto, o ile ubezpieczony był członkiem ofe, musi złożyć odpowiedni wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w ofe na dochody budżetu państwa.
Metody ustalenia świadczenia w sposób mieszany mają zastosowanie, gdy jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego.
Emeryturę pomostową natomiast ustawodawca przewidział dla ubezpieczonych, którzy nie spełnili wskazanych warunków, aby otrzymać wcześniejszą emeryturę, pomimo wykonywania przed 1 stycznia 1999 r. pracy w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze. Warunki nabycia i utraty prawa do emerytury pomostowej wskazane zostały w ustawie o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2008 r. nr 237, poz. 1656 ze zm.).
Oprócz wniosku o świadczenie ubezpieczony zobligowany jest do przedłożenia wszelkiej posiadanej dokumentacji z przebiegu ubezpieczenia. Może przy tym, ale nie musi korzystać z przygotowanych przez ZUS odpowiednich formularzy służących jako wniosek.
Ważny dla Czytelnika jest § 34 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (Dz. U. z 2011 r. nr 237, poz. 1412). W myśl tego przepisu w razie odmowy prawa do świadczenia, o którego przyznanie ubezpieczony zgłosił wniosek, organ rentowy informuje zainteresowanego o możliwości ubiegania się o:
- inne świadczenie lub
- świadczenie ustalane przez organ rentowy na podstawie odrębnych przepisów,
jeżeli z akt sprawy wynika, że miałby do niego prawo.
Jeżeli zgłoszenie wniosku o inne świadczenie nastąpi przed dniem, w którym decyzja odmowna stała się prawomocna, za datę zgłoszenia tego wniosku przyjmuje się datę zgłoszenia poprzedniego wniosku, jeżeli zainteresowany tego zażąda.
Jeśli więc Czytelnik nie mógłby otrzymać wcześniejszej emerytury, a emeryturę pomostową, organ rentowy powinien wykonując nałożone obowiązki poinformować o tym fakcie Czytelnika. Reasumując, nie może on stracić na tym, iż wniosek o świadczenie złoży korzystając z formularza, przeznaczonego dla ubiegających się o wcześniejszą emeryturę.
www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|