Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 18 (372) z dnia 10.09.2014
Okresowa emerytura kapitałowa
W lipcu br. złożyłam oświadczenie, aby część mojej składki emerytalnej nadal była przekazywana do otwartego funduszu emerytalnego. Jakie świadczenie będzie mi przysługiwało po osiągnięciu wieku emerytalnego?
Zgodnie z ustawą z dnia 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1097), w brzmieniu obowiązującym od 1 lutego 2014 r. członkom otwartego funduszu emerytalnego (dalej OFE) przysługuje prawo do świadczenia w postaci okresowej emerytury kapitałowej. Za członka OFE, zgodnie z definicją ustawową, uważa się osobę fizyczną, która uzyskała członkostwo w OFE zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 989 z późn. zm.) lub której środki są ewidencjonowane na subkoncie w ZUS, a także osobę fizyczną, której środki zgromadzone na jej rachunku w OFE zostały przekazane z tego funduszu na subkonto w ZUS.
Wysokość dodatku pielęgnacyjnego podajemy w serwisie www.wskazniki.gofin.pl |
Zgodnie z art. 8 ustawy o emeryturach kapitałowych, członek OFE nabywa prawo do okresowej emerytury kapitałowej po osiągnięciu wieku określonego w art. 24 ust. 1a ustawy emerytalnej i zgromadzeniu na subkoncie w ZUS środków w wysokości równej lub wyższej od dwudziestokrotności kwoty dodatku pielęgnacyjnego. Jest ona ustalana na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przyznana będzie emerytura. W sytuacji, gdy kwota zgromadzona na subkoncie jest niższa, wówczas nie ustala się prawa do okresowej emerytury kapitałowej, a środki zaewidencjonowane na subkoncie uwzględnia się przy ustalaniu wysokości emerytury powszechnej z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Środki te uwzględnia się w podstawie obliczenia emerytury na zasadach określonych w art. 25 ust. 1 ustawy emerytalnej.
Ważne: Od 1 lutego 2014 r. do ustalenia okresowej emerytury kapitałowej uwzględnia się tylko kwotę środków zaewidencjonowanych na subkoncie w ZUS. |
Okresowa emerytura kapitałowa przysługuje członkowi otwartego funduszu emerytalnego nie dłużej niż do ukończenia 67. roku życia. W latach 2014-2020 okres ten jest skrócony i przykładowo okresowa emerytura kapitałowa przysługuje odpowiednio do osiągnięcia przed dniem: 1 września 2014 r. wieku 65 lat i 5 miesięcy; 1 stycznia 2015 r. wieku 65 lat i 6 miesięcy; 1 maja 2015 r. wieku 65 lat i 7 miesięcy.
W sytuacji, gdy członek OFE wystąpi po raz pierwszy z wnioskiem o emeryturę z FUS po ukończeniu wieku emerytalnego (o którym mowa w art. 24 ust. 1 ustawy emerytalnej), nie ustala się dla niego okresowej emerytury kapitałowej, a kwotę środków zaewidencjonowanych na subkoncie uwzględnia się przy ustalaniu wysokości emerytury z FUS (art. 17a ustawy o emeryturach kapitałowych).
Prawo do okresowej emerytury kapitałowej wygasa:
- w przypadku śmierci członka OFE,
- z dniem poprzedzającym dzień, w którym członek OFE ukończy 67 lat lub odpowiednio niższy wiek w latach 2014-2020,
- w przypadku wyczerpania środków zaewidencjonowanych na subkoncie.
Wysokość okresowej emerytury kapitałowej obliczana jest jako iloraz kwoty środków zaewidencjonowanych na subkoncie w ZUS i średniego dalszego trwania życia ustalonego dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego (art. 24 ustawy o emeryturach kapitałowych). Wysokość środków zgromadzonych na subkoncie ustala się na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego zostanie przyznana emerytura.
Okresową emeryturę kapitałową przyznaje i wypłaca ZUS na podstawie zgłoszonego wniosku lub z urzędu.
www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|