Gazeta Podatkowa nr 76 (1117) z dnia 22.09.2014
Gwarancja wypłaty najniższej emerytury
W kwietniu br. uzyskałam uprawnienia do powszechnej emerytury. Co prawda jej wysokość została podniesiona do aktualnie obowiązującej najniższej kwoty tego świadczenia, jednak i tak ledwie wystarcza mi na życie. Dlatego też postanowiłam podjąć pracę, choćby na pół etatu. Czy fakt ten może w negatywny sposób wpłynąć na wysokość pobieranej przeze mnie emerytury?
TAK. Co prawda Czytelniczka, jak wynika z treści pytania, ukończyła już przewidziany dla niej powszechny wiek emerytalny. Tym samym nie ma do niej zastosowania przepis art. 103 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną. Przypomnijmy, iż stanowi on o zawieszaniu prawa do świadczenia lub zmniejszeniu jego wysokości w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, w tym m.in. z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę.
Ponieważ jednak świadczenie zainteresowanej zostało podniesione do kwoty najniższej emerytury, należy liczyć się z innymi ewentualnymi konsekwencjami zatrudnienia. W świetle art. 87 ust. 5 ustawy emerytalnej, Czytelniczka utraci bowiem prawo do podwyższenia emerytury do wartości najniższej w miesiącach, w których kwota przychodu z tytułu zatrudnienia okaże się wyższa od ustalonej kwoty tego podwyższenia.
Załóżmy, że kwota podwyżki do najniższej emerytury wynosi 150 zł. W takim przypadku tylko przychody do tej wysokości, a więc nie większe niż 150 zł miesięcznie, pozostaną bez wpływu na wysokość otrzymywanego przez zainteresowaną świadczenia.
www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|