Gazeta Podatkowa nr 7 (1152) z dnia 22.01.2015
Okres nieskładkowy przy ustalaniu nowej emerytury
W listopadzie ubiegłego roku w związku z ukończeniem 60. roku życia złożyłem wniosek o wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach. Udokumentowałem 18 lat okresu składkowego, w tym wymagane lata pracy szczególnej oraz 7 lat okresu nieskładkowego. ZUS odmówił mi jednak prawa do tej emerytury wskazując, iż nie udokumentowałem wymaganych 25 lat okresu składkowego i nieskładkowego, bo udowodniony okres nieskładkowy został ograniczony. Organ rentowy uwzględnił jedynie 6 lat tego okresu. Czy ZUS prawidłowo postąpił, skoro miałem otrzymać nową emeryturę?
TAK. Z treści pytania wynika, iż Czytelnik wnioskował o wcześniejszą emeryturę przysługującą w oparciu o art. 184 ustawy emerytalnej.
W myśl wymienionego przepisu świadczenie przysługuje ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. po osiągnięciu w przypadku mężczyzn wieku wynoszącego w zasadzie 60 lat oraz udokumentowaniu na dzień 1 stycznia 1999 r. okresu:
- zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wynoszącego z reguły 15 lat oraz
- składkowego i nieskładkowego wynoszącego w przypadku mężczyzn 25 lat.
Ponadto omawiana emerytura przysługuje pod warunkiem nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w ofe, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa.
Jak więc wynika z przedstawionego stanu prawnego Czytelnik, aby otrzymać wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy szczególnej, powinien udokumentować co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy.
Pomimo iż świadczenie obliczone byłoby według nowych albo mieszanych zasad, ustalanie okresu składkowego i nieskładkowego odbywa się według ogólnych reguł. Oznacza to, że przy ustalaniu prawa do emerytury i renty oraz obliczaniu ich wysokości okresy nieskładkowe uwzględnia się w wymiarze nieprzekraczającym jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych. Kwestie te wynikają z art. 5 ust. 2 ustawy emerytalnej.
Jeśli Czytelnik udokumentował 18 lat okresu składkowego, to okres nieskładkowy może zostać przyjęty jedynie w wymiarze 6 lat (18 : 3 = 6). Łącznie uwzględniony przez ZUS okres składkowy i nieskładkowy wynosi 24 lata (18 + 6 = 24). Do okresu wymaganego do nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach Czytelnikowi brakuje więc 1 rok. W takim stanie faktycznym nie można odmówić słuszności decyzji organu rentowego.
www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|