Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 3 (381) z dnia 1.02.2015
Komu przysługuje emerytura w docelowej wysokości?
Co to jest emerytura w docelowej wysokości i kiedy przyznaje się to świadczenie?
W miejsce zniesionych dożywotnich emerytur kapitałowych wprowadzono nową regulację zwaną emeryturą w docelowej wysokości. Zmiana ta dotyczy sposobu wykorzystania środków zewidencjonowanych na subkoncie w ZUS w odniesieniu zarówno do mężczyzn, jak i do kobiet, którzy ukończą podwyższony wiek emerytalny określony dla mężczyzn. Wysokość podwyższonego wieku emerytalnego dla mężczyzn określona została w art. 24 ust. 1b ustawy emerytalnej. Wiek ten dla osób urodzonych w I kwartale 1949 r. wynosi 65 lat i 5 miesięcy i co kwartał będzie podwyższany o jeden miesiąc. Ostatecznie dla osób urodzonych po 30 września 1953 r. wyniesie 67 lat. Zatem pierwszymi osobami, które mogły ubiegać się o emeryturę w docelowej wysokości były kobiety i mężczyźni urodzeni w I kwartale 1949 r., którzy nabyli prawo do niej w czerwcu 2014 r.
Zgodnie z przepisami art. 17a ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1097) w przypadku, gdy członek otwartego funduszu emerytalnego, dalej OFE, po ukończeniu podwyższonego wieku emerytalnego złoży po raz pierwszy wniosek o emeryturę powszechną z FUS lub nabędzie z urzędu prawo do emerytury, to kwota środków zewidencjonowanych na subkoncie w ZUS (w tym kwota środków przeniesiona z OFE) zostanie uwzględniona przy ustalaniu wysokości emerytury z FUS, poprzez doliczenie jej do podstawy obliczenia emerytury.
W przypadku kobiet, które do dnia ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego określonego dla mężczyzn pobierały okresową emeryturę kapitałową, emerytura obliczona z FUS ulega ponownemu obliczeniu (art. 26c ustawy emerytalnej). Przeliczenia tego ZUS dokonuje z urzędu na dzień poprzedzający wiek emerytalny określony dla mężczyzn.
Wysokość tej emerytury oblicza się na zasadach określonych w art. 26 ustawy emerytalnej, a podstawę jej obliczenia ustala się jako sumę:
- kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury w nowej wysokości,
- zwaloryzowanego kapitału początkowego,
- kwoty środków zewidencjonowanych na subkoncie, z uwzględnieniem ich waloryzacji.
Przy ustalaniu podstawy obliczenia tej emerytury nie uwzględnia się kwot zwiększeń składek na ubezpieczenie emerytalne z tytułu waloryzacji kwartalnej. Natomiast nie pomniejsza się o kwoty pobranych wcześniej emerytur z FUS przyznanej po osiągnięciu podwyższonego wieku emerytalnego dla kobiet. Tak ustaloną podstawę obliczenia emerytury w nowej wysokości dzieli się przez średnie dalsze trwanie życia ustalone dla podwyższonego wieku określonego dla mężczyzn obowiązujące w dacie osiągnięcia tego wieku. Kwota emerytury z FUS, po przeliczeniu, nie może być niższa od kwoty odpowiadającej sumie emerytury z FUS i okresowej emerytury kapitałowej.
Przykład |
Kobieta urodzona 20 kwietnia 1949 r. pobiera emeryturę z FUS oraz okresową emeryturę kapitałową. W dniu 20 października 2014 r. ukończyła wiek 65 lat i 6 miesięcy, czyli podwyższony wiek emerytalny przewidziany dla mężczyzn urodzonych w II kwartale 1949 r. Prawo do okresowej emerytury kapitałowej wygasło z dniem 19 października 2014 r., a od 20 października zainteresowana uprawniona jest wyłącznie do emerytury z FUS.
Podstawa obliczenia emerytury w docelowej wysokości została obliczona jako suma składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowana na koniec września 2014 r. oraz kapitału początkowego i kwoty środków zewidencjonowanych na subkoncie w ZUS z uwzględnieniem ich waloryzacji. Tak obliczoną sumę podzielono przez średnie dalsze trwanie życia dla emerytki w wieku 65 lat i 6 miesięcy na dzień 20 października 2014 r. Podstawa ta nie została pomniejszona o kwoty pobranych wcześniej emerytur z FUS.
www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|