Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 14 (392) z dnia 10.07.2015
Czy przysługuje emerytura pomostowa kierowcy samochodu ciężarowego?
Ukończyłem 60 lat i dotychczas byłem zatrudniony jako kierowca tira o ciężarze całkowitym powyżej 3,5 tony. Praca ta była wykonywana od 1 lipca 1979 r. do 30 kwietnia 1991 r., a następnie od 1 listopada 1996 r. do nadal. Czy z tego tytułu mogę ubiegać się o emeryturę pomostową?
Z możliwości przejścia na emeryturę pomostową na ogólnych zasadach może skorzystać mężczyzna urodzony po 31 grudnia 1948 r., który:
- ukończył 60 lat i udowodnił okres składkowy i nieskładkowy w wymiarze 25 lat, w tym co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
- przed 1 stycznia 1999 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymienioną w dotychczasowych przepisach lub w nowych wykazach prac, a także po 31 grudnia 2008 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienione w nowych wykazach prac,
- rozwiąże stosunek pracy.
Ustalając, czy osoba wnioskująca o emeryturę pomostową spełnia wymóg posiadania co najmniej 15-letniego okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze sumuje się okresy pracy przebyte przed dniem:
- 1 stycznia 2009 r., jako okresy pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, na podstawie dotychczasowych przepisów, czyli wykazu A lub B rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach... (Dz. U. nr 8, poz. 43 z późn. zm.), dalej rozporządzenia,
- 1 stycznia 2009 r. jak i po 31 grudnia 2008 r. okresy pracy wymienionej w wykazach prac stanowiących załączniki nr 1 lub nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. nr 237, poz. 1656 ze zm.), dalej ustawy pomostowej.
Z pytania wynika, że Czytelnik był zatrudniony na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego o ciężarze całkowitym powyżej 3,5 tony. W rozporządzeniu stanowisko to zostało zapisane w wykazie A dział VIII poz. 2 jako "Prace kierowców samochodów ciężarowych o dopuszczalnym ciężarze całkowitym powyżej 3,5 tony, specjalizowanych, specjalistycznych (specjalnych) pojazdów członowych i ciągników samochodowych balastowych, autobusów o liczbie miejsc powyżej 15, samochodów uprzywilejowanych w ruchu w rozumieniu przepisów o ruchu na drogach publicznych, trolejbusów i motorniczych tramwajów". Natomiast według wykazów prac zamieszczonych w ustawie pomostowej, za pracę o szczególnym charakterze uznaje się prace kierowców autobusów, trolejbusów oraz motorniczych tramwajów w transporcie publicznym, kierowców pojazdów uprzywilejowanych oraz pojazdów przewożących towary niebezpieczne wymagające oznakowania pojazdu tablicą ostrzegawczą barwy pomarańczowej (załącznik nr 2 poz. 8, 9,10).
Biorąc powyższe pod uwagę Czytelnik po 2009 r. nie wykonuje pracy o szczególnym charakterze, tym samym nie może ubiegać się o emeryturę pomostową na zasadach ogólnych oraz szczególnych przewidzianych w art. 49 ustawy pomostowej, o których pisaliśmy w UiPP nr 11/2015, str. 25-26.
www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|